Kurz manželské večery

Už viac ako dvadsať rokov, Kurz Manželské večery (pre každé manželstvo) a Kurz Príprava na manželstvo (pre každý zasnúbený pár), pomáhajú mnohým párom budovať silné manželstvá.

Aj vy si môžte prehĺbiť svoj vzťah. Môžte zmeniť rutinu na oživenie vášho vzťahu v manželstve. Môžte investovať do vášho vzťahu, či už máte harmonické manželstvo alebo nie. Môžte sa otočiť chrbtom k separácii či rozvodu. Mnohí to zvládli – vy môžte tiež.

Kurz Manželské večery tvorí osem stretnutí. Zámerom kurzu je pomôcť všetkým manželským párom posilniť a prehĺbiť ich partnerský vzťah. Kurz dává manželom výbornú príležitosť stráviť čas spolu ako pár a pritom sa zaoberať dôležitými otázkami svojho manželstva. Manželské večery sú veľmi praktické, pomôžu vám získať a osvojiť si dôležité schopnosti, aby ste mohli vytvoriť pekné manželstvo na celý život.

Každý večer dostanete príležitosť užiť si spolu dobrú večeru a pritom načúvať a rozprávať sa. Budete mať ako pár dosť času na rozhovor o téme večera. Skupinová diskusia nie je súčasťou kurzu, súkromie párov je plne rešpektované.

Manželské večery sa dnes konajú vo viac ako 28 štátoch sveta. Veríme, že sa vám podarí nájsť kurz v cirkevnom spoločenstve v blízkosti vášho bydliska.

Kto kurz vytvoril ?

Kurz vytvorili Nicky a Sila Leeovi v roku 1996. Leeovi pôsobia v Holy Trinity Brompton v Londýne,kde vznikli tiež celosvetovo populárne kurzy Alfa. Leeovi žijú v manželstve viac ako 30 rokov a majú štyri deti.

Na tému manželstva už prednášali mnoho tisícom párov, sú spoluautormi Knihy o manželstve, ktorá se od jej vydania v roku 2000 predala v počte asi 100 000 výtlačkov. A sú taktiež autormi Knihy o rodičovstve, ktorá bola vydaná v roku 2008. Kurz Manželské večery usporadúvajú v Holy Trinity Brompton trikrát ročne s priemernou účasťou asi sto párov v každom cykle.

Komu je určený ?

Kurz je určený všetkým manželským párom, ktoré na sebe chcú pracovať a spoločne investovať do svojho vzťahu. Vôbec nezáleží na tom, či v manželstve žijete menej ako dva roky alebo viac ako tridsať rokov. Ak máte pekné manželstvo, kurz vám pomôže ďalej ho zlepšiť a posilní vaše dobré návyky.

Na druhej strane, ak máte v manželstve ťažkosti, kurz vám poskytne praktické zručnosti, ktoré vám pomôžu ťažkosti prekonať. Páry, ktoré už žili oddelene, využili kurz ako príležitosť k zmiereniu sa a k nájdeniu cesty spať.

I keď je kurz založený na kresťanských princípoch, velmi prospeje všetkým manželským párom. Kurz vysoko ocenili i mnohé páry z necirkevného prostredia.

Koľko kurz stojí?

Za kurz vyberáme kurzovné na pokrytie nákladov na večere a materiály pre účastníkov kurzu.

Kurzovné se môže na jednotlivých kurzoch líšiť. Výšku kurzovného si prosím overte u administrátora miestneho kurzu.

Témy jednotlivých večerov

Vybudovať pevné základy
Umenie komunikácie
Riešenie konfliktov
Sila odpustenia
Rodičia a svokrovci
Dobrý sex
Láska v akcii
Slávnostná večera – V čom spočíva pekné manželstvo?

Ako kurz prebieha?

Večera

Každý večer začína večerou pri sviečkach. Ponúka príležitost stráviť čas spolu ako pár alebo s ďalšími pármi.

Príhovor

Nasleduje vždy po večeri. Niektoré kurzy používajú na príhovory DVD, na iných kurzoch vedúci príhovory prednesú sami.

Káva a čas na diskusiu

Súčasťou príhovoru sú aj cvičenia, ktoré robíte spolu ako pár. Snažíme se vytvoriť také prostredie, aby ste mali istotu, že váš rozhovor nebude nikto ďalší počuť. V pozadí hraje hudba. Počas najdlhšieho cvičenia se podáva káva alebo čaj a zákusok.

Domáce cvičenia

Na konci každého stretnutia dostanete domáce cvičenie, ktoré by ste spolu do ďalšieho stretnutia mali urobiť. Domáce cvičenia nikto nevyberá, ani nehodnotí, ide čisto o váš prospech. Cvičenie vám má pomôcť pokračovať v rozhovore aj doma.

Hodnotenia účastníkov

Mali sme v manželstve konfliktné oblasti, sme obaja horúce hlavy. Na kurze sme sa naučili veľa praktických vecí. Predovšetkým musíme jeden druhému načúvať. Naučili sme sa ako odzrkadľovať,čo druhý hovorí a reagovať zdravým zpôsobom.

Prvýkrát v živote sme našli odvahu o sexe spolu hovoriť bez toho, aby sme sa pohádali. Na kurze sme našli výborné prostredie a príležitosť hovoriť o veciach civilizovaným spôsobom, mohli sme si prvýkrát živote porozumieť. Vlastne to bolo i zábavné, chodiť na Manželské večery a tieto veci riešiť.

Každý sme z iného cesta a potrebovali sme sa naučiť, ako druhému vyjadriť lásku spôsobom, ktorému rozumie. Je to proces a potrebujeme v tom vytrvať. Myslím, že sa zlepšujeme, zmenu je už vidieť.

Pokiaľ by sme to nevyriešili, po čase by sa z toho stal omnoho väčší problém

Dosť se to podobá dobe, keď sme spolu chodievali na rande. Organizátori sa snažia pripraviť pre vás niečo neobvyklé. A nemusíte s nikým o ničom hovoriť. Máte pocit úplného súkromia a to je dôležité.